-
сеп 29 2017 Регионалне радионице у Шапцу и Сомбору ”Жене и мушкарци у одговору на локалне изазове климатских промена“
Представници пројекта ”Локални развој отпоран на климатске промене“ и канцеларије Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији, уз подршку Женског архитектонског друштва, организовали су регионалне едукативне радионице на тему родне равноправности и климатских промена у Шапцу и Сомбору током фебруара ове године.
Радионице под називом ‚”Жене и мушкарци у одговору на локалне изазове климатских промена“ окупиле су представнике локалних самоуправа, организација цивилног друштва, стручне јавности из области архитектуре, урбаног планирања, заштите животне средине, родне равнопраности, као и представнике медија. Представљени су механизми како да се на најбољи начин унесу елементи родне равноправности у потенцијалне пријаве на актуелне позиве пројекта ”Локални развој отпоран на климатске промене“ за иновативне идеје из области ублажавања ефеката климатских промена: “Изазов отворених података”, “Изазов за иновативна идеје/решења” и “Изазов за зреле предлоге пројеката”.
О иновативним активностима којима се доприноси смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште и значају укључивања родне перспективе у област климатских промена говорили су градоначелник Шапца Небојша Зеленовић, заменик градоначелнице Сомбора Антонио Ратковић, Ана Секе Програм Уједињених нација за развој, Наталија Остојић Уједињене нације за родну равноправност и оснаживање жена Србија, Милена Зиндовић Женско архитектонско друштво и Паметни град, Весна Ђорђевић Јањатовић ЈКП “Простор”. Учесници су, уз помоћ експерата и модератора скупа, идентификовали потенцијалне активности, иновативне пројекте и нове пословне моделе у својим срединама у сфери одрживог развоја, као и начине унапређења институционалног оквира и капацитета локалних самоуправа за увођење родне перспективе.
Пројекат „Локални развој отпоран на климатске промене“ спроводи Министарство животне средине у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП) и финансијску подршку Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ).