-
нов 19 2017 И Војводина и Крушевац спремни да дају допринос у изазову за Климатски паметну Србију
Регионална радионица у оквиру пројекта ‘Локални развој отпоран на климатске промене’, који спроводи Министарство заштите животне средине, уз подршку Програма Уједињених нација за развој (UNDP), одржана је у Новом Саду 10. и 11. октобра 2017. године. Радионица је организована како би се представницима локалних самоуправа, јавних и приватних предузећа, организација цивилног друштва и научно-истраживачких институција помогло да заједнички идентификују и припреме иновативне идеје и пројекте за а) унапређење управљања подацима од значаја за борбу против климатских промена и б) смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ), уз остваривање економских, друштвених и еколошких користи за локалну заједницу.
У раду радионице, организоване уз подршку Инжењера за заштиту животне средине из Новог Сада, учествовало је преко 50 представника градских и општинских управа, образовних институција, јавних и приватних предузећа и организација цивилног друштва. Представници града Новог Сада и Суботице, и општине Врбас представили су своја искуства у прикупљању, управљању и отварању података релевантних за климатске промене.
Пета и последња у низу регионалних радионица одржана је у Крушевцу 16. и 17. октобра 2017. године, уз подршку Крушевачког еколошког центра, У раду радионице учествовали су представници градских и општинских управа, образовних институција, јавних и приватних предузећа и организација цивилног друштва. Представници општине Варварин представили су своја искуства у прикупљању и управљању подацима у области енергетске ефикасности и примере до сада имплементираних пројеката.
Презентације са регионалне радионице у Новом Саду можете да преузмете ОВДЕ.
Презентације са регионалне радионице у Крушевцу можете да преузмете ОВДЕ.
-
нов 19 2017 Београд, југ и исток Србије против климатских промена
Шта је заједничко Алексинцу, Београду, Књажевцу, Лесковцу, Нишу, Пироту, Врању и Зајечару? И они се придружују борби против климатских промена у локалним заједницама кроз пројекат „Локални развој отпоран на климатске промене“ који спроводи Министарство заштите животне средине, уз подршку UNDP-а и Глобалног фонда за животну средину ГЕФ. Представници локалних самоуправа, јавних и приватних предузећа, ИТ кластера, академских институција и организација цивилног друштва из ових градова и општина учествовали су 3-6. октобра 2017. на регионалним радионицама у Београду и Нишу, како би идентификовали и разрадили своје идеје за ефикасније прикупљање и управљање подацима од значаја за борбу против климатских промена и планирање пројеката чија имплементација ће довести до смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште.
Наредне радионице су у Новом Саду 10 и 11. октобра (контакт: izzsns@yahoo.com) и Крушевцу 16/17. октобар (контакт: kecpb@ptt.rs)
Презентације са регионалне радионице у Нишу можете да преузмете OВДЕ.
Презентације са регионалне радионице у Београду можете да преузмете ОВДЕ.
-
нов 19 2017 Централна Србија се спрема за борбу против климатских промена
Прва у низу регионалних радионица под називом ‘Локални развој отпоран на климатске промене’ одржана је у Крагујевцу 28. и 29. септембра 2017 у оквиру истоименог пројекта који спроводи Министарство заштите животне средине, уз подршку Програма Уједињених нација за развој (UNDP) . Радионица је организована како би се представницима локалних самоуправа, јавних и приватних предузећа, организација цивилног друштва и научно-истраживачких институција помогло да заједнички идентификују и припреме иновативне идеје и пројекте за а) унапређење управљања подацима од значаја за борбу против климатских промена и б) смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ), уз остваривање економских, друштвених и еколошких користи за локалну заједницу.
У раду прве регионалне радионице организоване уз подршку Центра за еколошко образовање и одрживи развој из Крагујевца, учествовало је преко 50 представника градских и општинских управа, факултета, ИКТ кластера, јавних и приватних предузећа из Крагујевца, Ужица, Пожеге, Горњег Милановца, Раче, Свилајнца и Бајине Баште. Учесницима су се обратили и у дискусији учествовали Даринка Радојевић, посебни саветник министра, Наташа Пешић Радосављевић, начелник Градске управе за управљање пројектима, одрживи и равномерни развој Града Крагујевца и Мирослав Тадић, портфолио менаџер UNDP. О подацима као законској обавези али и развојном потенцијалу говорио је Небојша Реџић из Агенције за заштиту животне средине, док су консултанти Пројекта представили значај прикупљања квалитетних података и њихове доступности свим заинтересованим странама, од потенцијалних инвеститора до грађана, и дали примере успешно реализованих пројеката у локалним самоуправама, који доприносе борби против климатских промена. Током дводневне радионице координатор Пројекта Ана Секе представила је циљеве Пројекта, фазе у његовом спровођењу и оквирне критеријуме за избор идејних решења у оквиру јавних позива који ће бити објављени у новембру 2017. године.
Презентације са регионалне радионице можете да преузмете ОВДЕ.
Позивамо заинтересоване да нам се прикључе на предстојећим радионицама, по следећем распореду:
Београд 03/04. октобар (контакт: djordje@smartcitychallenge.rs)
Ниш 05/06. октобар (контакт: aleksandra@protecta.org.rsс)
Нови Сад 10/11. октобар (контакт: izzsns@yahoo.com)