Како грејање у Шапцу мање кошта и грађане и животну средину

Од 21.000 домаћинстава у Шапцу, средишту Мачванског округа у западној Србији, 10.000 се и даље греје на чврста горива – угаљ и дрва. Облаци дима из њихових оџака, један су од главних извора загађења ваздуха током грејне сезоне. Осим тога, директно доприносе и емисијама гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ), који загревају планету, што погоршава климатске промене. Слична је ситуација у целој Србији где се више од половине домаћинстава греје на чврста горива.

Како би мотивисали што више грађана да пређу на даљинско грејање, у јавно комуналном предузећу (ЈКП) „Топлана-Шабац“ су одлучили да не наплаћују трошкове прикључења на систем. Такође су пронашли начин да истовремено уштеде и новац грађанима за рачуне и енергију која се троши за грејање.

Наиме, у Шапцу, за разлику од већине градова у Србији, грађани даљинско грејање плаћају по потрошњи, а не по квадратури стана, па су мотивисани да мање троше топлотну енергију. Једна од њих је и Наталија Тубић, која каже да је њен рачун за грејање сада мањи чак четири пута.

– Две хиљаде динара смо добили рачун, а прошле године је био око осам и осамсто. Када излазимо из куће, заврнемо радијатор и мања је потрошња. Пре тога је било да се нон-стоп греје и буде ти претопло. Мораш да отвараш прозор, па онда грејеш поље – објашњава Наталија.

Овакве уштеде су могуће јер је „Топлана-Шабац“, паралелно са увођењем наплате по потрошњи, помогла грађанима да унапреде термоизолацију зграда субвенцијом од 50 одсто. На тај начин је у око 40 стамбених зграда повећана енергетска ефикасност.

– У сваком стану у згради коју смо изоловали са 10 центиметара вуне или стиропора, грађани су уштедели између 150 до 500 евра по грејној сезони, у зависности од квадратуре, док је у целом објекту два до три пута смањена емисија угљен-диоксида (CO2)– наводи Слободан Јеротић, директор ЈКП „Топлана-Шабац“.

Даљинско грејање у Шапцу функционише захваљујући паметном систему – SCADA, који Топлана користи од 2019. године. SCADA је хардвер и софтвер уграђен у топлотне подстанице из којих се топлотна енергија са дистрибутивног система испоручује грађанима. Тренутно је 140 топлотних подстаница прикључено на овај даљински надзор, а у току је прикључивање додатних 130.

– Штедимо енергију тако што испоручујемо само онолико топлоте колико је потребно. Преко компјутера, на даљину, можемо да пратимо оправданост притужби на температуру и реагујемо пре него што дође до застоја у грејању – објашњава Милош Маринковић из Одељења дистрибуције топлотне енергије ЈКП „Топлана-Шабац“.

Мерења у подстаницама дају информације о томе да ли зграде добијају довољно енергије, како ће прикључење новог објекта утицати на мрежу, као и о евентуалним кваровима. SCADA систем омогућава и да се сви ти подаци анализирају. Тако је „Топлана-Шабац“ установила да је на мрежи годишње забележено у просеку 30 кварова и да су се они дешавали због брзог загревања система. Прошле године су почели спорије да покрећу систем, и до децембра нису имали ниједан квар. Систем је тиме

доказао исплативост, посебно када се има у виду да поправка једног квара може да кошта 10.000 евра.

Осим паметног система даљинског грејања и изолације зграда ради уштеде енергије, Град Шабац почиње да користи и обновљиве изворе енергије. У сарадњи са првом Енергетском задругом у Србији, насталом удруживањем грађана кроз пројекат „Сунчани кровови Шабац“, на крову Топлане инсталирана је мала соларна фотонапонска централа од 3 киловата. У плану је покретање кампање за групно финансирање и проширење капацитета за додатних 17 киловата. „Зелена“ топлота производи се и из мале котларнице на биомасу која је раније радила на лож уље. Лествица амбиција за будућност је високо постављена.

– Крајњи циљ наше енергетске политике је да до 2050. године будемо потпуно енергетски независни од фосилних горива – најављује Слободан Јеротић.

Остваривањем том плана, емисије CO2 у Шапцу ће бити сведене на минимум, а цео град ће постати енергетски ефикаснији и паметнији у процесу прилагођавања на климатске промене и изазове које оне доносе.

„Успостављање SCADA система за надзор и управљање радом топлотних подстаница на систему даљинског грејања града Шапца” награђено као једно од 11 најбољих иновативних и климатски паметних решења у оквиру пројекта “Локални развој отпоран на климатске промене”, који Програм Уједињених нација за развој (УНДП) спроводи у партнерству са Министарством заштите животне средине, уз финансијску подршку Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ). Процењено је да ће током трајања пројекта бити остварено смањење емисија за 31.660 тона CO2, што је једнако емисијама око 6.200 путничких возила за годину дана вожње.