Почетак реализације иновативних климатски паметних пројеката

Министарство заштите животне средине и Програм Уједињених нација за развој (УНДП) представили су данас резултате Климатског инкубатора и доделили средстава за имплементацију иновативних технолошких решења и пословних модела за смањење гасова са ефектом стаклене баште у пет општина и градова, али и широм Србије због велике могућности њихове даље примене.

Бесповратна средства за суфинансирање технолошких решења и бизнис модела добиле су компаније: ЈКП Топлана Шабац, Eso TronJugo-Impex d.o.o Sanicula d.o.o. i GreenEnergy Point d.o.o. Реализација њихових идеја допринеће повећању енергетске и трошковне ефикасности, повећању удела енергије из обновљивих извора, стимулисању циркуларне економије и побољшаном управљању отпадом широм Србије, а посебно у Нишу, Параћину, Бољевцу, Руменци, Шапцу.

Са представницима пет победничких тимова данас су потписани споразуми и додељена су им средства за суфинансирање имплементације. Укупна вредност додељених бесповратних средстава је $470.000 а укупна вредност инвестиција око $11.000.000. Очекивано смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште, у периоду животног века награђених пројеката, је око 500.000т CО2, односно еквивалентно садњи 115,000 стабала, или пошумљавању површине од 145 фудбалских стадиона.

„Пројекат ‘Локални развој отпоран на климатске промене’ један је од најважнијих пројеката које Министарство заштите животне средине спроводи зато што подразумева стручност, финансијску подршку, иновативност и конкретне резултате“, рекао је министар Горан Триван. „Доста је Србија била прљава и мусава, хоћемо да решавамо питање животне средине заједно и конкретно. Министарство ће наставити да подражава иноватвне идеје и нова технолошка решења која ће дати конкретне резултате у борби против климатских промена, али и унапређењу животне средине у најопштијем смислу“, нагласио је министар Горан Триван на церемонији потписивања споразума о додели средстава за суфинансирање.

“Поред подршке развоју иновативних идеја кроз Климатски инкубатор, УНДП помаже и у њиховој реализацији како би допринео борби против климатских промена и одрживом развоју у Србији. Ублажавање климатских промена је инвестиција у пословање. Смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште штеди новац путем побољшања енергетске ефикасности, смањења трошкова производње и раста продаје, чинећи компаније тржишно конкурентнијим”, рекла је в.д. сталне представнице УНДП-а у Србији Стелиана Недера ”.

Јавни позив „Изазов за иновативна решења“, расписан у оквиру заједничког пројекта Министарства и УНДП-а под називом Локални развој отпоран на климатске промене, помогао је да се идентификују  иновативне идеје и пројекти за смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште и прилагођавање локалних заједница у Србији како би постале отпорније на промене климе. Награђени иноватори су, поред почетне финансијске подршке, добили прилику да у Климатском инкубатору, основаном у оквиру пројекта, развију своје идеје у пројекте спремне за примену у пракси.